Vladimír Karnay

Trénerskú kariéru začal v mužskom basketbalovom klube TJ VSŽ Košice po zlúčení klubov s TJ Slávia VŠT Košice. Sezónu ukončil 2. miestom na MS. Po vojenskej službe začal pri dievčenskej zložke v TJ Lokomotíva Košice. So svojím družstvom získal titul „Majster SR“ a „Majster ČSSR“ v kategórii staršie žiačky, kadetky a 2. miesto v kategórii juniorky. Pôsobenie v TJ Lokomotíva ukončil dvojročnou prácou pri ženskom tíme. V kariére trénera so svojimi družstvami získal 32-krát titul „Majster SR“ v mládežníckych kategóriách a 4-krát so ženami. Titulov zo školských súťaží je veľmi veľa. Vrcholom bola účasť na Majstrovstvách sveta stredných škôl v Izraeli a Grécku. Niekoľkokrát si prevzal cenu „Najlepší tréner SR“.

Rozhovor:

Aké boli začiatky Tvojej trénerskej kariéry?

Kariéru basketbalového trénera som odštartoval v roku 1977 s mužmi basketbalového klubu TJ VSŽ Košice. Po zlúčení dvoch košických mužských basketbalových klubov – TJ Slávia Košice a TJ VSŽ Košice skončili moji zverenci na Majstrovstvách Slovenska na druhom mieste.

Kedy si začal trénovať ženský basketbal?

Po  absolvovaní základnej vojenskej služby som začal trénovať dievčatá v klube TJ Lokomotíva Košice. S mojím dievčenským tímom sme v kategórii staršie žiačky a kadetky získali nielen titul Majster Slovenska, ale stali sme sa aj Majsterkami Československa. V juniorskej kategórii sme titul neobhájili, skončili sme na druhom mieste. Moje trénerské pôsobenie v TJ Lokomotíva som ukončil so ženským tímom, ktorý som viedol dve sezóny.

Ktoré Tvoje zverenkyne z tohto obdobia hrali v reprezentačnom drese?
Z tohto obdobia v rôznych reprezentačných výberoch hrali: Renáta Hiráková / štarty na ME a OH Sydney/ , Iveta Hariňová, Martina Miščová, Jana Markotánová, Tatiana Jakimová.

V akých basketbalových kluboch si trénoval?
Po ukončení spolupráce s TJ Lokomotíva Košice som trénoval v Cassovii Košice, CBK Košice, Powerbasket Wels, Good Angels Košice, BSS Košice a ŽBK Rožňava.

Koľko titulov Majstra Slovenska si získal so svojimi zverenkyňami?

V kariére trénera som so svojimi družstvami získal 32 titulov Majster SR v rôznych mládežníckych kategóriách a 4 tituly so ženami /prvýkrát sa nám podarilo prelomiť hegemóniu Ružomberka/.

Ako sa Tvoja práca odzrkadlila v reprezentácii SR?

Vrcholom každého športovca či trénera je reprezentácia svojej krajiny. V rokoch 2005-2007 som bol reprezentačný tréner žien SR a 7-krát  viedol reprezentáciu SR na ME v kategóriách U-20, U-18 a U-16. Počas mojej trénerskej kariéry si 22 mojich zverenkýň oblieklo najcennejší dres reprezentanta ČSFR a SR.

Aké úspechy dosiahli Tvoje dievčatá v školských basketbalových súťažiach?

Titul Majster Slovenska SŠ sme s dievčatami získali mnohokrát, avšak vrcholom v tejto súťaži bola naša účasť na Majstrovstvách sveta stredných škôl v Izaeli a Grécku.

Aké ocenenia si získal za svoju trénerskú prácu?
Počas mojej trénerskej kariéry som za svoju prácu niekoľkokrát prevzal cenu – Najlepší tréner SR.