Naši na MS v Grécku

Dňa 12.04.2019 sa žiačky tercie, kvarty, kvinty a septimy  zúčastnili Majstrovstiev  sveta stredných škôl v basketbale na gréckom ostrove Kréta v meste Heraklion.

Odlietali sme v piatok skoro ráno z budapeštianskeho letiska. Po dvojhodinovom lete sme pristáli v Aténach, odkiaľ sme leteli na Krétu. Pri nástupe do lietadla sme si uvedomili,  že všetci okolo nás idú na ten istý turnaj ako my. Po polhodine sme pristáli na krétskom letisku, kde nás už čakal autobus, ktorý nás a chlapcov z Luxemburska odviezol do hotela.

Nasledujúci deň sa niesol  v hracom duchu. Dopoludnia sme sa pripravovali na zápas. Prvý sme odohrali proti súperkám z čínskeho Taipeiu . Do zápasu sme išli s plným nasadením. Súperkám sme nakoniec  podľahli. Po prehratom zápase sme sa presunuli do hotela,  kde sme analyzovali chyby, akých  sme sa počas zápasu dopustili.

Druhý deň sme hrali proti Holandsku. Začiatok  sa nám vydaril, ba v polčase  sme dokonca vyhrávali o 7 bodov. Prišla tretia štvrtina a nastal zlom. Súperky nás porazili o 5 bodov. Zápas  sme už nedokázali otočiť v náš prospech,  a tak sme podľahli i Holandsku.

Tretí deň sme sa zúčastnili otváracieho ceremoniálu. Štvrtý hrací deň mali všetky tímy voľno. Konal sa totiž deň národov. V podvečer sme sa všetci  presunuli do mesta Heraklion, kde sme boli pripravené ohúriť svojím programom. Počas tohto večera sme spoznali kopec úžasných ľudí z rôznych kútov sveta ako je napríklad Brazília, Belgicko, Macedónsko a iných krajín. Bol to pre nás  najväčší zážitok, keď sme všetci ako seberovní skákali pod pódiom a zabávali sa s ľuďmi, ktorých sme videli prvýkrát v živote. Asi o dve hodiny prišiel rad na náš program. Najprv sme všetkým ukázali  krásy Slovenska, Bratislavy i Košíc. Súčasťou videoprojekcie bolo predstavenie i našej školy a odborov, ktoré u nás môžu naši študenti-športovci študovať. Záver nášho programu tvoril ľudový tanec Karička, ktorý sme na pódiu zatancovali  v tradičných slovenských sukniach. Náš program zožal veľký úspech a najmä u domácich Grékov, ktorí ocenili našu snahu obrovským potleskom. Po skončení kultúrneho dňa nasledoval deň voľna. Ten  sme si teda užili naplno, ako sa dalo. Hádzali sme sa do bazéna, opaľovali, kúpali sa v mori a tešili sa  z krásneho dňa. 

Nasledujúci deň nás čakal zápas proti Belgicku. Do zápasu sme znova išli s plným nasadením a tentokrát sme to dotiahli do víťazného konca. Súperky sme porazili 42-29. S dobrou náladou sme sa presúvali do hotela užiť si večer. Predposledný deň nás čakal zápas proti Rumunsku, ktorému sme opäť  podľahli. Posledný deň sme si boli pozrieť finálové zápasy. Zápas domáceho Grécka a Izraelu mal neskutočnú atmosféru.

Sme veľmi rady, že sme mali možnosť cestovať na takýto turnaj, nielen preto, že sme si mohli zmerať naše sily so súperkami, ale  aj  preto, že sme spoznali  veľa skvelých ľudí a vznikli medzi nami nové kamarátstva.  Jednoznačne, ak by sa znova naskytla takáto možnosť bez váhania by sme ju všetky dievčatá s otvorenou náručou prijali. A to však závisí len nás.

Lucia  Ševčíková

žiačka  septimy

Naši na MS v Grécku